Pozitivní může být rozhovor založený na důvěře a upřímnosti, ve kterém rodič bere dítě vážně, zrale a s plným respektem. Pokud v rodině dosud nebyla žádná tabu, může konverzace o stimulantech probíhat přirozeně. Odvolávání se na skutečné hrozby a nebezpečí a nevyhrožování nebo strašení dítěte může vést ke zvýšení sebeuvědomění mladého člověka. Příklady by měly být přiměřené věku dítěte a pochopitelně s nimi nebudete jinak ztotožněni.
Jak pomoci dítěti závislému na drogách?
Pouhý rodičovský rozhovor o nebezpečí užívání drog nestačí, protože dítě potřebuje skutečnou odbornou pomoc. Psychologické poradny pracují s dospívajícími, kteří mají problém se závislostí na drogách.
Individuální a skupinová psychoterapie, psychoedukační programy, někdy i farmakoterapie působí pozitivně a dítě se vrací do reality, ve které potřebuje obrovskou podporu rodičů.
Spoluzávislostní programy také rodičům ukazují, na co si mají dávat pozor při kontaktu s dětmi, a také jim umožňují modifikovat homepage chování, které převládalo v rodinném domě dítěte.
Stimulanty – tipy pro rodiče
Dřív nebo později bude mít každé dítě příležitost vyzkoušet stimulanty, proto stojí za to se ujistit, že je na takovou situaci náležitě připraveno – vědomo si nebezpečí, a zároveň dostatečně sebevědomé, aby je dokázalo odmítnout užívat . A pokud je příliš pozdě mít s ním dobrý kontakt, abyste je včas zachránili před závislostí. Takže stojí za to připomenout:
posílit sebevědomí a sebeúctu dítěte,
pečovat o rozumový a citový rozvoj dítěte, rozvíjet jeho silné stránky, udávat směry vývoje a podporovat zájmy,
mít na starosti, s kým dítě chodí a jak tráví čas
spřátelit se se svým vlastním dítětem tím, že s ním budete mluvit o důležitých věcech v jeho životě
nezneužívat důvěry dítěte, které se přiznalo, že má problém s drogami. Nesmíte vůči němu používat tresty ani zaujmout postoj nesouhlasu nebo negace,
poskytnout dítěti ochranu a péči, když se objeví problém se závislostí,
spolupracujte s odborníky, abyste svému dítěti pomohli co nejlépe.