odrogach.cz – Řekni “Vím svoje”

0
Rate this post

„Prostě řekni ne“ versus „Prostě řekni vím svoje“

Většina programů prevence drog obsahuje různé aktivity od předcházení tomu, aby mladí užívali jakoukoli drogu, k poskytování pomoci a poradenství studentům, kteří se kvůli drogám dostávají do problémů.

Zdůrazňujeme, že je důležité aby jediným dlouhodobým cílem cílem programu prevence drog nebyla abstinence od (nelegálních) drog. Bohužel je ale pravda, že právě abstinence je krátkodobým cílem řady dosavadních školních preventivních projektů a programů, které jsou v oběhu na „trhu s prevencí“. V řadě vědeckých evaluací [Cuijpers, 2002] se prokázala neúspěšnost přístupu založeného na hesle „prostě řekni ne“.

Velká většina mladých experimentuje s novými věcmi a zážitky, a to včetně legálních a nelegálních látek. Ignorování experimentálního chování znamená ignorování skutečnosti, že existuje něco jako dospívání. Přístup vycházející ze sloganu „prostě řekni ne“ dokonce u studentů může zvýšit riziko experimentování s drogami.

Zaměřují-li se všechny informace poskytované ve školním preventivním programu na abstinenci a propírají-li se v nich zavádějící nebo chybné informace o účincích drog, nebudou mladí vědět co dělat, když už budou drogy užívat, nebo nebudou vědět, jaké tyto látky mají mít skutečné účinky atd.

Riziko se může dokonce i zvyšovat, pokud mají studenti obavy ptát se a nejsou informováni jak se vyhnout bezprostředním nebezpečím, např. při užívání extáze (předávkování kvůli opožděnému nástupu, nedostatek tekutin) či mejdanovém pití (pití hodně alkoholu; 15 či 20 sklenic či skleniček alkoholu během několika hodin může způsobit závažné zdravotní problémy).

Zpracováno podle holandského manuálu

 „Making schools a healthier place“,

Trimbos Institut, Utrecht 2002