KDY ZAČÍT S SVÝM DÍTĚTEM MLUVIT O DROGÁCH? JAK mluvit?

0
Rate this post

Drogy a jiné návykové látky nemůžeme z dětského světa vyhodit, ale můžeme je imunizovat. Kdy byste měli začít mluvit se svými dětmi o drogách? V jakém věku by se to mělo dělat, abychom nepromeškali správný okamžik? Přečtěte si tento text a už s tím nebudete mít problém.

Nemá cenu odkládat rozhovor s dítětem o drogách do 15 let. V tomhle věku o tom asi bude vědět docela dost a určitě víc než její rodiče. Internet a přátelé jsou důl informací – pokud na internetu nenajdou blogy, kde teenageři popisují své dojmy po požití drog, jistě si ve škole vyslechnou mnoho příběhů. Bohužel mnohem zajímavější než zdržované a nudné rodičovské hovory.

Když jde dítě do školy

Pokud tedy nechcete promeškat bod, kdy byste měli s dítětem mluvit o drogách, měli byste být ve střehu od chvíle, kdy vaše dítě půjde do školy. Ano, je to asi sedm a teď už i šestileté děti.

Věnujte pozornost tomu, co vaše dítě říká, když se vrátí ze školy. Pokud říká, že jim starší studenti chtěli něco dát, můžete mít obavy. Obvykle však rodiče malé děti varují, aby si nebraly bonbóny od cizích lidí. Určitě na to upozorníte i své dcery či syny – je to vhodná doba, abyste svému dítěti ukázali svůj homepagevztah k drogám. Nemá však smysl říkat, jak tyto látky fungují a jaké účinky mají, protože sedmileté dítě si toho bude pamatovat jen málo a ještě méně rozumí.

Ukažte svůj postoj k drogám

Začněte s dítětem o drogách dlouze mluvit na konci základní školy. Můžete k tomu využít filmy – pokud na televizní obrazovce uvidíte herce, který bere drogy, řekněte nahlas, co si myslíte (ale bez agresivního moralizování!) A jak by ten člověk mohl dopadnout. Dítě se pak naučí, že drogy jsou nebezpečné.

Neděste je však a neříkejte, že užívání drog umírá. Dítě pak může být vzdorovité a bude chtít zkontrolovat, zda máte pravdu. Pokud jednou vyzkouší marihuanu a uvidí, že se mu nic vážného nestalo, už vám nikdy neuvěří. A to je jednoduchý způsob, jak sáhnout po jiných drogách, jako jsou amfetaminy nebo heroin.