odrogach.cz – Víkend je OK

0
Rate this post

disco-party-4020122

Víkendové užívání extáze na párty je součást životního stylu úspěšných mladých lidí, není důvod se znepokojovat

Souhlasíme, ale jen částečně. Tablety extáze (nejčastěji s obsahem MDMA anebo jiných amfetaminových derivátů) užívá každý víkend množství lidí.

Jen málokdo z nich považuje vlastní užívání za problémové. To je dáno několika důvody: jednak typická doba užívání je o víkendu, psychika a organismus se stačí během týdne relativně zrestaurovat. Dlouhodobí uživatelé také pociťují typické vyhasínání účinku (droga nepůsobí jako dříve, odpadá euforie a přetrvává pouze stimulační efekt, který nebývá vždy příjemný). Dlouhodobě nefunguje zvyšování dávek ani dostatečná pauza od poslední intoxikace. Mnoho uživatelů tedy s párty a extází přestává dříve, než se dostanou do vážnějších problémů (také v souvislosti s přirozeným posunem životního stylu během dospívání). Jistá část uživatelů ale začíná kombinovat extázi s dalšími drogami, což s sebou nese zvýšená rizika poškození zdraví a přechází na další, rizikovější drogy, typicky pervitin nebo kokain. Z těchto uživatelů se posléze rekrutují klienti zařízení pracujících s drogově závislými. Každá tableta může obsahovat nebezpečné příměsi nebo kombinace. Úplnou záruku čistoty drogy rozhodně nedává doporučení od jiného uživatele. I tablety z jedné série mohou mít např. různý obsah účinných látek. Loga, vyražená na tabletách, se napodobují, může jít o zcela jiné tablety.

Užívání extáze může vést k závislosti a je drastickým zásahem do organismu člověka. Přestože se části populace jeví jako normální součást životního stylu, důvodů ke znepokojení je dost. Minimálně k přemýšlení.

Autor: Martin Hulík, SANANIM

Zobrazeno: 12067x