pravidla pro rozhovor s dítětem o drogách. Nedělejte si iluze, že vám bude chybět

0
Rate this post

Drogy jsou přítomny v životě většiny lidí. Je jedno, jestli se bavíme o marihuaně, alkoholu, cigaretách, kokainu nebo heroinu. Každá droga má následky a děti si je musí uvědomit. Úkolem rodičů je o tom mluvit.

Mnoho rodičů si klade otázku: Jak bych měl mluvit se svými dětmi o užívání drog? Kdy začít? O čem mluvit? Být naprosto upřímný a zmínit své vlastní zkušenosti nebo skrýt pravdu a udělat akademickou přednášku? Rozhodla jsem se sepsat pár, dle mého názoru, nejdůležitějších věcí, které si každý rodič musí pamatovat, když mluví o stimulantech.

Začněte brzy

Je normální, že chceme, aby s nimi naše děti zůstaly co nejdéle. Proto nás děsí představa, že brzy budeme muset mluvit o drogách, sexu a smrti.

Téma stimulantů by se však ve vašich rozhovorech mělo objevovat již v předškolním věku. Vaše děti si tak budou moci poradit s drogami, až se s nimi konečně setkají. To je ono. Naším cílem jako rodičů není reagovat na chyby dětí, ale předcházet těm nejzávažnějším.

zacnete-brzyZměňte způsob, jakým mluvíte, a změňte témata

O stimulantech stojí za to mluvit tak, aby dítě pochopilo, co se děje. Zkuste přirovnat drogy, cigarety nebo alkohol k nezdravému jídlu a odkázat na situaci, kdy mu příliš mnoho chipsů nebo želé způsobilo bolest žaludku.

Používejte fráze, kterým dítě rozumí. Při diskuzi se starším dítětem se zaměřte na přítomnost. Pro pár let staré je odkaz do budoucnosti úplnou abstrakcí.

Když se vaše dítě stane teenagerem, musíte změnit svůj přístup. Pak je čas na otevřený a upřímný rozhovor. Nechte děti, ať se rozhodují. Vaší úlohou není žít jejich životy za ně, ale vyzbrojit je znalostmi a vhodnými homepage nástroji, které jim umožní čelit potenciálním hrozbám, které je mohou v budoucnu potkat.

Nevzdávejte se konverzace

To, že jste se jednou odvážili mluvit s dítětem, ještě neznamená, že můžete považovat svou práci za hotovou. Je jen na vás, jaký bude váš teenager a k určitým tématům se musíte vracet, dokud nedosáhne plnoletosti.

Pozorujte jeho život, ve svých rozhovorech se snažte vžít do událostí, které jsou mu blízké a důležité. Nebuďte emotivní, křikem se v rozhovoru s teenagerem nevyřeší žádný problém.