odrogach.cz – Pravidlo tří “P”

0
Rate this post

Chcete-li být spojenci vlastních dětí při budování jejich sebevědomí, můžete se řídit pravidlem tří „P”:

Pozornost Věnujte dětem pozornost, klaďte jim otázky (samozřejmě, že nejen: „Jak bylo ve škole?”). Buďte na ně zvědaví a pokud to dovolí, hlaďte je, objímejte nebo boxujte (to platí u otců a synů v určitém věku)

Pozitivní hodnocení

Když je hodnotíte, učíte je rozeznávat, co bylo špatně a co dobře. Co je však pro sebehodnocení důležitější – ukazujete jim, že si umíte všimnout a mluvit o něčem, co v nich je dobré. To se musí naučit, aby si to (občas) dokázaly říct samy sobě. Pokud tedy hodnotíte, vždy by mělo převážit pozitivní hodnocení.

Pravdivost

Pravdivost není absolutní upřímnost – ta může být bezohledná. Zde máme na mysli spíš to, že dětem se nemá lhát a jako rodiče byste měli žít podle svých názorů a hodnot – zvláště těch, které dětem říkáte. Dvojí život, dvojí pravda, dvojí tvář (když se rodič chová jinak před dětmi, jinak před partnerem, jinak v zaměstnání a jinak s přáteli) – to jsou věci, které děti matou. Dospívající kvůli nim své rodiče mohou nenávidět anebo je napodobují a nemohou si nakonec vážit sebe sama.

Autor: PhDr. Martin Hajný

Zobrazeno: 5071x