Leky3

0
Rate this post

Užívání návykových látek mezi dospívajícími sahá od experimentování až po závažné poruchy užívání návykových látek. Veškeré užívání drog, dokonce i to experimentální, vystavuje adolescenty riziku bezprostředních problémů spasmoveralgin, jako jsou nehody, rvačky, nechtěný pohlavní styk a předávkování.

Užívání látek také zasahuje do vývoje mozku dospívajících. Adolescenti jsou zranitelní vůči účinkům užívání návykových látek a jsou vystaveni zvýšenému riziku vzniku dlouhodobých následků, jako jsou poruchy duševního zdraví, špatné studijní výsledky a poruchy užívání návykových látek spasmoveralgin, stejně jako vyšší míra závislosti, pokud pravidelně užívají alkohol, marihuanu, nikotin nebo jiné látky v období dospívání.

  1. V moderní západní společnosti je užívání návykových látek pro dospívající snadný způsob, jak uspokojit běžnou vývojovou potřebu riskovat a cítit emoce. Není překvapením, že užívání návykových látek je běžné mezi rostoucími adolescenty psychostimulancia a asi 70 % z nich zkusí alkohol před dokončením střední školy.
  2. Opakované nebo nepřetržité užívání látek je však mnohem méně běžné. I občasné užívání látek je riskantní a nemělo by být bagatelizováno, ignorováno nebo povoleno dospělými. Chování a příklad rodičů, pokud jde o pití alkoholu, tabáku, léků na předpis a dalších látek, výrazně ovlivňují chování jejich dětí.

Podle národních průzkumů se za posledních 40 let procento studentů středních škol, kteří prohlašují, že nikdy v životě nepoužili látky, neustále zvyšovalo. Zároveň se však stala dostupná široká škála silnějších a nebezpečnějších produktů (jako jsou opioidy na předpis, vysoce účinné produkty marihuany a fentanyl). Tyto produkty představují větší riziko vzniku krátkodobých i dlouhodobých následků u dospívajících, kteří začínají užívat látky.

Mezi nejpoužívanější látky teenagery patří alkohol, nikotin (v tabáku nebo e-cigaretách) a marihuana. (Viz také Úvod do problémů psychostimulancia u dospívajících.)Užívání alkoholu u dospívajícíchAlkohol je nejrozšířenější látkou u dospívajících.

Přibližně 70 % 17letých v USA uvádí, že alespoň jednou požili alkohol, ačkoli pouze 55 % uvádí, že byli opilí. Asi 50 % 17letých požilo v předchozím měsíci alkohol a jsou považováni za pravidelné pijáky. Časté je také nadměrné požívání alkoholu centrální myorelaxancia a téměř 90 % z celkového množství alkoholu zkonzumovaného mladistvými bylo vypito při příležitosti „nadměrného pití“.

Nárazové pití je definováno jako konzumace 3-5 standardních porcí (podle pohlaví a věku) během maximálně 2 hodin. Protože však dospívající často pijí alkohol přímo z láhve nebo si ho sami nalévají léky na spaní, může být porce pro ně štědřejší než „standardní“ porce pro dospělé. V opilosti jsou dospívající vystaveni riziku nehod, zranění, neopatrného nebo nechtěného pohlavního styku a dalších nepříjemných situací. Z těchto důvodů je nutné je od pití odradit.

Společnost a masmédia vykreslují konzumaci alkoholu jako přijatelný nebo dokonce módní zvyk. Navzdory těmto vnějším vlivům mohou rodiče zaujmout odlišný postoj, zaměřený na sdělování očekávání ohledně konzumace alkoholu svým dětem léky na spaní, stanovení konzistentních limitů a uplatňování forem kontroly.

Adolescenti, v jejichž rodinách je alkohol zneužíván, si naopak mohou myslet, že toto chování je přijatelné. Někteří dospívající začnou pít alkohol, dokud se u nich nevyvine porucha užívání alkoholu. Mezi rizikové faktory patří genetická predispozice a konzumace alkoholu od mládí. Teenageři, kteří mají v rodině člověka s alkoholismem, si musí uvědomit, že jsou více ohroženi.Užívání tabáku u dospívajících

Míra užívání tabáku mezi dospívajícími se v 90. a 20. století výrazně snížila a nadále klesá. Podle průzkumu Národního institutu pro zneužívání drog, který provedl National Institutes of Health myorelaxancia léky (NIH) v roce 2019, přibližně 5,7 % studentů vyšších středních škol uvedlo, že v současné době kouří cigarety

(v předchozích 30 dnech), což zaznamenalo snížení z 28,3 % v roce 1991 a 7,6 % v roce 2018. Pouze asi 2 % studentů vyšších středních škol uvádí, že kouří každý den centrální myorelaxancia. Většina dospělých kuřáků začíná kouřit během dospívání. Pokud se teenager nepokusí kouřit do 19 let, je velmi nepravděpodobné, že se stane kuřákem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno