Konopí

0
Rate this post

Konopí, neboli rostliny druhu Cannabis, patří mezi látky s halucinogenním účinkem. Psychoaktivní jsou C. sativa (Linné), C. ruderalis (Janischewsky) a C. indica (Lamarck). Existují ještě druhy konopí určené pro průmyslové využití, v nichž je obsah psychotropních látek minimální. Prapůvodní vlastí konopí jsou Himaláje, rozšířené je v Indii. Roste, resp. je pěstována i u nás. Je to jednoletá, dvoudomá rostlina, maximální vzrůst je kolem 2 metrů. Samičí rostliny bývají mohutnější, z hlediska obsahu psychotropních látek významnější. Semena slouží ke krmení ptactva, rostlina je průmyslová surovina.

Drogová scéna
Marihuana se na drogové scéně vyskytuje velmi dlouho, její užívání bylo časté již v době před listopadem 1989. V 90. letech se její užívání akcelerovalo, zkušenost s ní mají odhadem desítky procent dospívajících a mladých dospělých. V minulosti byla její distribuce bezplatná, malá společenství se dělila o své výpěstky. V posledních letech je častý obchod z konopnými drogami, jak s hašišem tak marihuanou. Tento způsob distribuce je z hlediska možného kontaktu s jinými drogami poměrně riskantní, protože prodávající může kromě marihuany nabízet i jiné psychotropní látky. Platí, i když s určitou rezervou, že samopěstitelé jsou méně ohroženi nabídkou dalších drog.
Stále diskutovanou otázkou je, zda marihuana je vstupní branou k užívání jiných drog. Z dostupných studií i výzkumů zabývajících se drogovou problematikou se zdá, že tomu tak není. Hlavní iniciační drogou je rozhodně alkohol. Iniciační efekt marihuany se většinou odehrává v rovině sociální – distributor marihuany může nabídnout uživateli „něco silnějšího“.
Obecná charakteristika účinků
Canabinoidy ovlivňují v těla specifické receptory – CB1 v mozku, a CB2 ve slezině. Ty první jsou zodpovědné za typické efekty konopí, receptory CB2 mají mírný imunosupresivní efekt, tj. negativně ovlivňují imunistní odpověď organismu.

Účinky

Účinek nastupuje asi do 15 minut po kouření, vrcholu dosahuje po asi po 30 – 60 minutách, cca do 3 hodin účinek odeznívá. Ovlivnění pro vykonávání složitých činností (např. řízení auta) však trvá asi 24 hodin.
Při požití se první příznaky dostaví asi za 30 minut, protože vstřebání je pomalé. Efekt pomalu stoupá a vrcholu dosahuje po 1-5 hodinách, odeznívá po dalších několika hodinách, stává se, že ještě 24 hodin po požití si intoxikovaný stěžuje na poruchy vyvolané intoxikací. Intoxikace konopnými látkami požitými ústy má závažnější průběh, větší pravděpodobnost předávkování (netrpělivý uživatel se „přikrmuje“, protože efekt nastupuje pomalu), celý průběh intoxikace bývá vnímán jako nepříjemně protrahovaný.
První příznaky nastupující intoxikace bývají někdy nepříjemné (sevřenost a úzkost).

Dochází k porušení kontaktu s realitou. Mění se vnímání času, dostavuje se zostření smyslových vjemů, někdy poruchy krátkodobé paměti. Nastupují pocity blaženosti a euforie, typický je bezdůvodný, neutišitelný smích. Při intoxikaci kanabinoidy se vyskytují halucinace.
Může dojít i k prohloubení pocitů z první fáze, celkový ráz intoxikace bývá úzkostný, časté jsou obsedantní myšlenky (opakovaně vtírající se myšlenky – obyčejně nepříjemné, nedají se „zaplašit“). Celá intoxikace pak může vyústit ve stav přetrvávající úzkosti. Ta někdy vede k atypickému chování – mohou se vyskytnout panické ataky s agresivním chováním.
Při odeznění účinku se dostavuje často zmatenost, únava a otupělost.

Příznaky mohou přetrvávat ještě druhý den po probuzení, kompletně odeznívají do 24 hodin.
Dlouhodobé užívání konopných drog vede k typickým změnám. „Huliči“ (slangové označení dlouhodobých uživatelů konopí) se jsou pomalí, hloubavě se zabývájí detaily a trpí poruchami krátkodobé paměti.
Afrodiziakální účinky, často kanabinoidům připisované, jsou mýtem. U mužů sice dochází ke zvýšení chuti na sex, ale schopnost erekce se nezvyšuje, spíše naopak; u žen pak dochází k zvýšení apetitu, schopnost jej ukojit však bývá menší. Pro úplnost je třeba dodat, že kvalita sexuálního zážitku je naprosto jiná.

Odvykací stav

Obecně rozšířený názor, že užívání konopných drog je bezpečné, není zcela pravdivý. Vážnější komplikace ve smyslu kupříkladu toxické psychosy jsou sice spíše vzácné, jejich průběh bývá mírný, ale protrahovaný, a časté jsou dlouhodobé obtíže a ztráta kontaktu s realitou. Dlouhodobé užívání pak vede k typickým poruchám paměti a ztrátě motivace pro běžné aktivity. U mužů dlouhodobé kouření konopných drog zhoršuje potenci.

Autor: MUDr. Jakub Minařík
Zobrazeno: 1933x

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno