Jak posílit imunitu dítěte pomocí správné stravy?

0
Rate this post

Špatně vyživované tělo není schopno odolat útoku virů nebo bakterií. Základem pro budování imunity dítěte je proto zdravá strava.

Jak posílit imunitu kojence?

Kojení Kojení je prvním důležitým krokem k posílení imunitního systému vašeho dítěte. Mateřské mléko je potravina, kterou nelze nahradit žádným jiným potravinářským výrobkem. Obsahuje velmi cenné složky, jako jsou živé bakteriální kultury, které budují správný mikrobiom dítěte. Navíc obsahuje protilátky a další složky imunitního systému, které dávají miminku tzv pasivní imunita.

To je důležité zejména v prvním období života dítěte, kdy si teprve buduje vlastní imunitu. Kromě vyvážených základních živin, jako jsou bílkoviny, tuky a sacharidy, obsahuje mateřské mléko také speciální složky zvané oligosacharidy (HMO), které podporují vývoj normální bakteriální flóry dítěte. Bakteriální flóra, která má velký vliv na budování silného imunitního systému, se formuje do 2-3 let věku, proto stojí za to věnovat pozornost tomu, zda strava, kterou dítěti v této době podáváme, přispívá k rozvoji dobrého střevní bakterie.

Jak posílit imunitu u dítěte?

Imunitu dítěte budujeme krok za krokem každý den. Nestačí tedy batoleti v den nemoci náhle podat vitamin D, C a bezinkový výluh, aby se okamžitě postavilo na nohy. Pokud jeho tělo nebylo předtím dobře vyživováno, jediná dávka vitamínů na boj s patogeny stačit nebude. Proto je tak důležité každý den sestavit jídelníček dítěte tak, aby byl bohatý na vitamíny, minerály, polynenasycené mastné kyseliny a probiotika, která posílí imunitní systém dítěte.

Nenasycené mastné kyseliny Polynenasycené mastné kyseliny by měly být pravidelnou součástí dětského jídelníčku, protože podporují jeho imunitní systém a snižují záněty. Jak ukazují mnohé klinické studie provedené v Polsku, přísun rybích olejů ve stravě, které jsou bohatým zdrojem EFA (esenciálních, nenasycených mastných kyselin, jako je DHA nebo EPA), podporuje získanou a vrozenou imunitu a také urychluje proces boje s infekcemi bakteriálním substrátem a podporuje rychlejší hojení aftů.

Rybí tuk navíc dokáže tělo dostatečně povzbudit, aby se snížilo riziko alergie, astmatu nebo atopické dermatitidy. Provedené výzkumné experimenty ukazují, že po 30 dnech užívání rybích olejů bohatých na omega-3 kyseliny (dávka 1 g denně) dochází ke snížení mediátorů zánětu a některých funkcí buněk imunitního systému, jako jsou lymfocyty, monocyty nebo neutrofily, jsou inhibovány. Nanejvýš žádoucí je utišit tělo příliš dlouho trvajícím zánětem nebo alergickými reakcemi (jsou neadekvátní reakcí těla na faktor, který je pro ostatní neutrální). Dětskému tělu se tím uleví a má šanci bojovat se skutečnými patogeny, pokud dojde k infekci.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno