Tento typ monoklonálních protilátek

0
Rate this post

Cholesterol, nové léky na vyléčení špatného a tipy, jak mu předcházet

Italská léková agentura schválila a udělila povolení k prodeji nových léků k léčbě vysoké hladiny cholesterolu: jedná se o Evolocumab a Alirocumab, monoklonální protilátky inhibující PCSK9, které jsou schopny snížit hladinu cholesterolu až o 75 % své základní hodnoty.

Dr. Maddalena Lettino, vedoucí kardiologické jednotky Humanitas, o tom hovořila v televizním rozhovoru pro TV 2000 a také poskytla několik rad pacientům, jak předcházet vysokým hladinám špatného cholesterolu (LDL) a naopak zvyšovat ten dobrý. (HDL).

Tento typ monoklonálních protilátek „výrazně snižuje hladinu špatného cholesterolu“, vysvětlil Dr. Lettino a upřesnil, že se však jedná o léky „zcela odlišné od již známých statinů, které jednoduše zastavují tvorbu cholesterolu, přičemž pomáhají eliminovat přebytek cholesterolu, který je již v našem těle přítomen“. “Podávají se subkutánně – dodal lékař – jako inzulín, ale s jinou frekvencí, jednou nebo dvakrát měsíčně, a působí na receptory, které pomáhají odstraňovat cholesterol z oběhu.”

Nové léky budou vyhrazeny pro pacienty s těžšími formami hypercholesterolémie a statiny nenahradí, ale ve většině případů k nim budou přidány:

  • Určitě otevřely novou cestu, aniž bychom zapomněli, že statiny zachránily život milionům lidí. lidí „a mají“ sníženou kardiovaskulární mortalitu.
  • Zůstávají proto skvělou terapií, ke které budou nové léky přidruženy „pro nejsložitější případy.

Špatný (LDL) a dobrý (HDL) cholesterol: rozdíly

Cholesterol je pro naše tělo základní látkou: je přítomen ve všech buňkách našeho těla a je nezbytný pro tvorbu mnoha látek, včetně několika hormonů, bez kterých se neobejdeme.

Takzvaný „špatný“ LDL cholesterol „má tendenci se usazovat ve stěnách cév a produkovat arteriosklerózu, což je onemocnění, které předchází rozvoji srdečního infarktu a mozkové mrtvice,“ vysvětlil lékař. Nikdy nesmí překročit 115 mg/dl, v tom případě „jsme ve fázi rizika“, kterou musí zkontrolovat lékař.

„Dobrý“ cholesterol naopak pomáhá odstraňovat z oběhu ten špatný a jeho hladiny musí být vysoké, nad 40 nebo 60 mg/dl. “Je to, jako by to byla přírodní droga, která odstraňuje špatný cholesterol kolující v našem těle,” vysvětlil Lettino, “v současné době neexistují žádné léky, které by pomohly zvýšit hladinu dobrého cholesterolu, výzkumy se o to pokoušeli dlouhou dobu, ale dosud se účinky je příliš mnoho nežádoucích“.

Příčiny

Dlouho se mělo za to, že hlavní příčinou zvýšení hladiny cholesterolu je špatná strava. Není tomu tak: “Cholesterol se jistě zavádí s potravou, ale vyrábí se také vnitřně a tato tvorba může překračovat potřeby těla a vést k nadbytku cirkulujícího cholesterolu.

Existuje obecnější hypercholesteromie a existuje tzv. -nazývaná familiární hypercholesterolémie, což je skutečné genetické onemocnění, přenášené v rámci rodin, z rodičů na potomky a spojené se zvláště vysokou hladinou LDL cholesterolu a vysokým rizikem kardiovaskulárních onemocnění“. “Toto je nejzávažnější forma a musí být velmi pečlivě vyhledána lékařem.”

Rizika

Osoby s vysokými hladinami LDL cholesterolu riskují ztluštění stěn arteriálních cév a tvorbu aterosklerotických plátů: cholesterol se ve skutečnosti ukládá podél cév a tepen, které by naopak „měly mít hladké stěny a bez inkrustací“, aby krev mohla proudit.

lépe proudí a vyhnete se sraženinám. „Když se cholesterol hromadí a aterosklerotické pláty vystupují dovnitř cév, jejich průsvit se zužuje a krev proudí s větší námahou: pokud céva směřuje k srdci, hrozí infarkt, přivádí-li krev do mozku, místo mrtvice,“ upřesnil lékař.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno