Kondiční trénink po padesátce. Co a jak cvičit?

0
Rate this post

Pravidelná pohybová aktivita je důležitá v každém věku – o tom lékaři ani trenéři nepochybují. S přibývajícími léty se však naše tělo stává mnohem méně flexibilním a jednoduše méně fit. Když k tomu přidáme různé druhy nemocí – trénink se stává nezbytným, ale stejně důležité je k němu správně přistupovat, aby pomáhal, a neškodil. Jak a co cvičit po padesátce, jak se stravovat a co vám v tomto věku v podstatě dává fyzickou aktivitu – to vše je stručně vysvětleno v následujícím článku.

Proč je trénink po padesátce tak důležitý?

Na rodném listě záleží a my na něj nemáme vliv. O své zdraví a pohodu se však můžete starat sami – k tomu slouží trénink a proto byste se mu neměli vyhýbat ani po padesátce (a ani později).

To je doba, kdy na svém těle začínáte pozorovat první známky stárnutí. Snížená výkonnost a flexibilita, nedostatek energie, stále více nemocí… Pamatujte, že pravidelná fyzická aktivita chrání srdce a oběhový systém díky přísunu kyslíku a zlepšuje náladu zvýšením hladiny endorfinů a serotoninu. Sport tak odbourává stres a příznaky mnoha nemocí.
Co cvičit po padesátce?

Postačí vám, abyste každý den věnovali pohybu zhruba 30 minut. Nemusí to být nic složitého – vyplatí se jít na rychlejší procházky nebo nordic walking se zapojením celého těla. Je dobré se rozhodnout pro skupinový trénink v posilovně pro seniory, vedený zkušenými lektory. Cvičení pod dohledem odborníka je výborným řešením zejména pro ty, kteří dříve vůbec nevykazovali fyzickou aktivitu nebo bojují s četnými nemocemi.

Nejbezpečnější typy cvičení pro lidi nad 50 let jsou určitě:

  • jóga,
  • pilates,
  • cvičení se zátěží vlastního těla,
  • protahovací cvičení,
  • cvičení s použitím vzpěr,
  • Cyklistika,
  • nordic walking,
  • plavání,
  • aqua aerobik.

Pravidelná pohybová aktivita a s ní související návštěvy posilovny, zejména skupinové lekce, jsou důležité i ze sociálních důvodů. Stojí za to zdůraznit, že podle odborníků WHO je zdraví souhrnem pohody na třech úrovních: fyzické, duševní a sociální.

Sluší se zdůraznit, že ženy nad 50 let již bojují s menopauzou. Aby se zmírnily nepříjemné příznaky, jejich trénink by měl být homepage kombinací silových, aerobních a balančních cvičení. Nejlepší je strávit nad tím asi 150 minut týdně. Zejména na začátku doporučujeme poradit se s osobním trenérem.

Pravidla výcviku po 50 letech věku

V této fázi života, zvláště pokud byla doposud pohybová aktivita výrazně omezena, platí dvě důležitá pravidla. Za prvé – pomoc, za druhé – neškodit. Jak tedy zavést pravidelné cvičení do svého života?

Dejte si čas, abyste se stali silnějšími

Proč po delší pauze od cvičení nebo v situaci, kdy teprve začínáte, vždy doporučujeme zajít do posilovny a poradit se s trenérem? Protože všichni máme tendenci se vrhat do hluboké vody (to platí zejména pro muže v období tzv. krize středního věku). Mezitím jsou první tréninky primárně na zpevnění těla. Vyplatí se zaměřit na svaly těla a ramen, ale i celkovou kondici a metabolismus. Můžete tedy začít s plankem (tzv. prknem) nebo veslařským ergometrem.