Světový den duševního zdraví 2021: duševní a fyzické zdraví, co je důležitější?

0
Rate this post

Ve 28 ze 30 zemí většina respondentů (v průměru 68 %) uvedla, že hodně nebo poměrně často myslí na svou fyzickou pohodu – vyšší procento než na duševní pohodu. Nejvyšší procento je zaznamenáno v Jihoafrické republice (85 %), nejnižší však opět v Číně (41 %).

V Itálii 72 % respondentů uvedlo

Obecně platí, že lidé mají tendenci přemýšlet o své fyzické pohodě častěji než o duševní pohodě, nicméně existují určité genderové a generační rozdíly:

  • Ženy mají tendenci přemýšlet o svém duševním zdraví více než muži (58 % žen vs. 48 % mužů).
  • Generačně 61 % lidí mladších 35 let přemýšlí o své duševní pohodě velmi nebo poměrně často ve srovnání se 42 % lidí nad 50 let.

Důsledky Covid-19 na pohodu a duševní zdraví lidí jsou navíc zaznamenány také v pracovním kontextu. Údaje z průzkumu společnosti Ipsos ve skutečnosti ukazují nárůst úzkosti, stresu a syndromu vyhoření: 28 % zaměstnanců má potíže se soustředěním na práci, 20 % trvá déle, než dokončí práci, a 15 % má problémy s myšlením, uvažováním nebo rozhodováním.

V průměru 8 z 10 lidí (79 %) ve 30 zkoumaných zemích považuje duševní a fyzické zdraví za stejně důležité, pokud jde o jejich osobní zdraví.

Procento je nejvyšší v Maďarsku (90 %), Mexiku (88 %), Kolumbii (86 %), Peru (86 %) a Chile (86 %). Naopak nejnižší je v Saúdské Arábii (58 %) a Indii (59 %).
V Itálii je toto procento velmi podobné mezinárodnímu průměru: 81 % respondentů se domnívá, že duševní a fyzické zdraví mají stejnou důležitost.

Mezi těmi, kteří věří, že jedno je důležitější než druhé, pravděpodobně více lidí zmiňuje duševní zdraví (12 %) než fyzické zdraví (6 %).

  • Země s největším procentem respondentů, kteří věří, že duševní zdraví je nejdůležitější, jsou: Saúdská Arábie (26 %), Indie (24 %), Švédsko (20 %), Turecko (18 %) a Brazílie (16 %).
  • Země s největším procentem respondentů, kteří věří, že fyzické zdraví je nejdůležitější, jsou: Saúdská Arábie (14 %), Indie (13 %), Japonsko (10 %), Čína (10 %) a „Austrálie (10 % ).

Světový den duševního zdraví 2021: Zachází se s duševním a fyzickým zdravím stejně?

Navzdory širokému konsenzu, že duševní a fyzické zdraví jsou stejně důležité pro celkový obraz zdraví, lidé si méně pravděpodobně myslí, že zdravotní systém jejich země s nimi zachází stejně. V mezinárodním průměru 35 % respondentů uvádí, že fyzické a duševní zdraví je zacházeno stejně, zatímco 42 % věří, že fyzickému zdraví je přikládán větší význam. Pouze 9 % uvádí, že zdravotní systémy považují duševní zdraví za důležitější.

svetovy-den-dusevniho-zdravi-2021-zachazi-se-s-dusevnim-a-fyzickym-zdravim-stejneV Itálii se většina respondentů domnívá, že jejich zdravotní systém přistupuje k tělesnému a duševnímu zdraví se stejnou důležitostí (43 %). Zároveň 39 % uvádí, že fyzickému zdraví je přikládán větší význam a pouze 9 % si myslí, že duševní zdraví je považováno za důležitější.

Země, kde se respondenti domnívají, že fyzické zdraví je považováno za důležitější než zdraví duševní, jsou: Velká Británie (60 %), Spojené státy americké (55 %), Brazílie (55 %), Jižní Afrika (54 %) a Švédsko (54 %).

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno