Biologické Drogy

0
Rate this post

Vzhledem k tomu, že cyklofosfamid snižuje imunitní systém, zvyšuje riziko infekcí, zejména pokud je užíván společně s jinými léky, jako jsou steroidy, je velmi důležité, aby dítě bylo okamžitě vyšetřeno lékařem, pokud během užívání těchto léků dostane horečku.

Biologické léky představují novou kategorii léků, které působí na určité látky, u kterých bylo zjištěno, že hrají zásadní roli při spouštění a udržování zánětlivého procesu u pacientů s juvenilní idiopatickou artritidou.

Tyto zánětlivé látky jsou proteiny, které se správně nazývají cytokiny; hlavními jsou interleukin 1 (IL-1), tumor nekrotizující faktor alfa (TNF-alfa) a interleukin 6 (IL-6).

Za normálních podmínek organismus nebo produkuje proti těmto zánětlivým cytokinům látky, které dokonale vyvažují jejich působení. V případě „patologického“ zánětu (jaký je právě u revmatických onemocnění) dítě produkuje nekontrolované množství zánětlivých cytokinů, čímž dochází k narušení rovnováhy.

Biologické léky, syntetizované v laboratoři, jsou podobné anticytokinovým látkám, které tělo běžně produkuje. Jsou tedy schopny působit proti zánětlivé aktivitě IL-1, IL-6 nebo TNF-alfa. Jsou to definované biologické léky právě proto, že dokážou protizánětlivě „napodobit“ funkci přirozených bílkovin, tedy běžně přítomných v našem těle. Všechny tyto léky se podávají subkutánní injekcí nebo intravenózně.

Na rozdíl od jiných antirevmatik, které působí pouze na příznaky, jsou tyto léky schopny působit „uvnitř“ zánětlivého procesu, tedy ještě před nástupem příznaků.

Do této skupiny patří různé léky v závislosti na typu cytokinu, na který působí. Prvními biologickými léky, které se začaly používat, jsou antagonisté TNF-alfa: etanercept, infliximab a adalimumab. Etanercept je jediný biologický lék registrovaný v Itálii pro děti s juvenilní idiopatickou artritidou a starší 4 let.

Dalším komerčně dostupným biologickým lékem je anakinra, inhibitor IL-1.

Mabthera na druhé straně inhibuje aktivaci B lymfocytů, tedy buněk, které produkují všechny protilátky a tedy i autoprotilátky. Lék je komerčně dostupný již několik let, protože se používá i při léčbě některých lymfomů. V poslední době má al tak bylo prokázáno, že je účinný při léčbě některých autoimunitních onemocnění odolných vůči konvenčním terapiím. Abatacept, inhibitor aktivace T lymfocytů, buněk, které v současnosti řídí fungování celého imunitního systému, je indikován pouze u revmatoidní artritidy u dospělých.

  • Žádný z těchto léků není dostupný v lékárnách, protože jsou určeny pouze pro nemocniční použití.
  • V blízké budoucnosti bychom měli také Tocilizumab (MRA), protilátku, která se váže na receptory zánětlivého cytokinu IL-6, a tím blokuje jejich aktivitu.

Ve světle získaných výsledků a také s ohledem na relativní nedostatek vedlejších účinků směřujeme ke stále předčasnějšímu užívání těchto léků. V současné době je použití těchto léků u juvenilní idiopatické artritidy vyhrazeno pro pacienty, kteří nereagovali uspokojivě na tradiční terapie.

Kombinace některých biologických léků (jako je etanercept a infliximab) s metotrexátem je u některých forem juvenilní idiopatické artritidy účinnější, protože je zesílen protizánětlivý účinek.

Velkou výhodou biologických léků je, že umožňují minimalizovat použití steroidů tím, že se vyhnou známým vedlejším účinkům této terapie.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno