Velmi vzácné jsou bolesti hlavy

0
Rate this post

Mezi nejčastější nežádoucí účinky patří nevolnost, zvracení a bolesti břicha, tyto poruchy obvykle odezní během 24-48 hodin. Tyto účinky se výrazně snižují, pokud dítě užívá také tablety folinové nebo kyseliny listové.

Vředy v ústech, průjem, snížená chuť k jídlu a únava jsou vzácnější vedlejší účinky., závratě, kožní alergie, kašel a vypadávání vlasů. Všechny tyto účinky však vymizí, jakmile je lék vysazen. Děti léčené methotrexátem by měly pravidelně provádět krevní testy, které prokazují funkci jater, protože játra se podílejí na eliminaci léku a mohou se unavit; v těchto případech postačí dočasné snížení dávky k návratu k normálním podmínkám.

AZATHIOPRIN.

Azathioprin je imunosupresivní lék: inhibuje proliferaci B lymfocytů, buněk produkujících autoprotilátky, a T lymfocytů, o buňky, které jsou součástí imunitního systému.

Je to lék široce používaný u příjemců transplantátu, ale v počáteční kombinaci s jinými léky (obvykle steroidy) se používá také při léčbě některých revmatologických onemocnění (SLE, vaskulitidy) s cílem co nejrychleji snížit kortizon až do suspenze. .

  • Azathioprin je dostupný v lékárně, ve formě tablet nebo v injekčních ampulích
  • Nežádoucí účinky azathioprinu nejsou příliš časté. Nevolnost, zvracení, průjem, malátnost, závratě, horečka a mírné kožní vyrážky jsou hlášeny pouze na začátku léčby azathioprinem.

V některých případech může azathioprin snížit produkci buněk syntetizovaných kostní dření, jako jsou bílé krvinky, červené krvinky a krevní destičky. Z tohoto důvodu je velmi důležité pravidelně provádět krevní test (kompletní krevní obraz), aby se upravilo dávkování léku, protože tento vedlejší účinek souvisí s dávkou azathioprinu, která se užívá.

CYKLOSPORIN A.

Cyklosporin A je imunosupresivum, původně používané k prevenci rejekce u pacientů po transplantaci. Cyklosporin také působí tak, že určuje dobrou kontrolu systémových symptomů onemocnění a používá se především u systémové formy JIA a některých jejích komplikací.

Mezi hlavní vedlejší účinky cyklosporinu patří nevolnost, zvracení, hirsutismus, tj. ochlupení po celém těle, vysoký krevní tlak a změny normální funkce jater a ledvin.

Může také vést ke snížení počtu bílých krvinek, které hrají zásadní roli v imunitním systému, a proto musí být pravidelně kontrolovány.

Všechny tyto nežádoucí účinky však po vysazení léku zmizí. Cyklosporin lze podávat v tekuté formě nebo jako tablety. Absorpce do krve je variabilní, proto pro posouzení, zda je dávka léku optimální, je nutné kontrolovat množství krve (cyklosporinémie) pomocí vzorku.

CYKLOFOSFAMID.

Cyklofosfamid je další imunosupresivní lék, který snižuje zánět a tlumí imunitní systém. Působí tak, že narušuje množení buněk, a proto je zvláště aktivní na buňky, které se častěji reprodukují, jako jsou krvinky.

Cyklofosfamid se používá u nejtěžších forem některých revmatologických onemocnění, např. u systémového lupus erythematodes při výrazném postižení ledvin.

Obvykle se podává jednou za 2 týdny nebo jednou za měsíc intravenózně. Mezi poměrně časté nežádoucí účinky patří nevolnost, zvracení a vypadávání vlasů. Tyto účinky vymizí po vysazení léku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno