Mezi nejčastější nežádoucí účinky patří:
- přibývání na váze, a to jak kvůli výraznému zvýšení chuti k jídlu, tak kvůli tomu, že kortizony způsobují zadržování tekutin v našem těle
- změny nálady: dítě může být šťastnější nebo nervóznější nebo smutné. Někdy může spát méně (zvláště když si vezme prášky i večer)
- akné na obličeji
- zvýšené ochlupení na obličeji
- křehkost kůže a sklon k tvorbě modřin
- mírná slabost nohou a paží (v důsledku snížení svalové hmoty)
- potíže s hojením ran
- bolest žaludku až gastritida a/nebo vřed
- zvýšený krevní tlak
- -zvýšená hladina cukru v krvi
- bolest hlavy
Velmi nemocné děti, které musí užívat tyto tablety po mnoho let, mohou méně růst, může se u nich objevit osteoporóza, oční změny (šedý zákal) a mladiství mohou pociťovat nepravidelnou menstruaci.
Nežádoucí účinky se snižují při podávání pouze ráno a ještě lépe každý druhý den. Jsou minimální, pokud je dávka nízká nebo pokud je doba podávání krátká.
METHOTREXÁT.
Methotrexát je jedním z nejúčinnějších a nejčastěji používaných léků k léčbě různých revmatologických onemocnění, a to jak u dospělých, tak u dětí.
- Po mnoho let se používal pouze k léčbě určitých typů rakoviny, ale v mnohem vyšším dávkování, než jaké se používá k léčbě revmatologických onemocnění.
- Methotrexát je jedním ze skupiny léků, které se nazývají „pozadí“ nebo „antirevmatika modifikující onemocnění“.
A to znamená, že tyto léky působí nejen proti bolesti, otokům kloubů a dalším příznakům onemocnění, ale především snižují poškození, které onemocnění kloubů či jiných orgánů způsobuje.
Methotrexát se v lékárnách vyskytuje v tabletách, které se aplikují ústy (obvykle vždy více než 2-3 tablety dohromady) a v ampulích, které se aplikují intramuskulárně. Methotrexát se užívá pouze jednou týdně a dávka závisí na ploše povrchu těla, která se vypočítává na základě hmotnosti a výšky dítěte. Dávka se také může lišit v závislosti na závažnosti a typu onemocnění. závisí na množství podaného léčiva a na schopnosti dítěte užít mnoho tablet dohromady.
Tento lék se používá ve všech případech juvenilní idiopatické artritidy, které rychle nevymizí s protizánětlivou nebo kloubní infiltrací kortizonu, a ke snížení množství a trvání terapií jinými léky (zejména steroidy).
Účinně se používá také u jiných revmatologických onemocnění, jako je systémový lupus erythematodes, juvenilní dermatomyozitida, sklerodermie a u jiných mnohem vzácnějších stavů.
U mnoha dětí s JIA, které mají mnohočetné epizody uveitidy, se může zlepšit podávání methotrexátu v kombinaci s terapií očními kapkami.
Účinnost methotrexátu není okamžitá, tento lék působí velmi pomalu a jeho vlastní účinky se začínají projevovat až po několika týdnech terapie (minimálně 3-6 týdnů). V terapii je třeba pokračovat dlouhodobě a vysazování musí být postupné, aby se omezil relaps onemocnění.
Nežádoucí účinky tohoto léku jsou poměrně vzácné, protože dávka methotrexátu, kterou používáte, je poměrně nízká.