Patří mezi nejznámější drogy

0
Rate this post

NSAID (NESTEROIDNÍ PROTIZÁNĚTLIVÉ LÉKY).

Mezi nejčastěji užívaná NSAID patří naproxen, ibuprofen a flurbiprofen; Na druhé straně aspirin, přestože je levný a účinný, je mnohem méně používán než před několika lety, s výjimkou léčby artritidy u revmatického onemocnění, kvůli jeho potenciálním vedlejším účinkům. Současné užívání několika NSAID se nedoporučuje. Tyto léky je nutné užívat ústy a vždy na plný žaludek.

KORTIKOSTEROIDY.

Patří mezi nejznámější drogy, užívané nejdéle a dodnes nejpoužívanější.

Jsou to syntetické deriváty hormonu normálně produkovaného orgány nadledvinek našeho těla. Označují se velkým množstvím synonym: kortizon, glukokortikoidy, steroidy, kortikosteroidy, ale vždy se jedná o stejný lék.

  • Působí jako silné protizánětlivé látky a potlačují imunitní systém. Často se proto používají při revmatologických onemocněních, což jsou zánětlivá a autoimunitní onemocnění.
  • Bohužel kortizonové léky snižují veškerou imunitní aktivitu, dokonce i tu „dobrou“, kterou potřebujeme k obraně proti infekcím.

V lékárně najdete mnoho druhů kortizonu, které všechny působí podobným způsobem. Nejčastěji používané u revmatických onemocnění u dospělých i dětí jsou Prednison, Prednisolon a Methylprednisolon. Jsou dostupné jak v tabletách, tak v injekčních lahvičkách. Ve většině případů jsou podávány ústy a pouze ve vzácných případech a vybírány injekčně.

  • Počet denních dávek a užívané množství samozřejmě závisí na hmotnosti dítěte, ale také na typu onemocnění, jeho závažnosti a délce léčby.
  • Dále je třeba vzít v úvahu, že každé dítě reaguje na kortizonové léky jiným způsobem; některé děti například potřebují vyšší dávku stejného typu kortizonu než jiné děti se stejnými onemocněními.

V mnoha případech juvenilní idiopatické artritidy, kdy je zánět lokalizován pouze na jednom nebo dvou kloubech (mono a oligoartikulární), je léčbou volby injekce kortizonu do kloubu pomocí artrocentézy.

Artrocentéza je postup, který se provádí vpichem jehly do zaníceného kloubu: zánětlivá tekutina se uvolní a poté se vstříkne kortizon; nejlepší kortizon pro intraartikulární injekci je triamcinolon hexacetonid.

Kortizon působí lépe proti zánětu v kloubu, do krve se dostává jen ve velmi malých množstvích, a proto způsobuje méně vedlejších účinků.

Tablety se místo toho předepisují při všech těch revmatologických onemocněních, při kterých zánět postihuje několik orgánů a která se neléčí s NSAID.

Kortizony se často používají u systémové formy juvenilní idiopatické artritidy; někdy také polyartikulární forma juvenilní idiopatické artritidy, kdy má dítě invalidizující formu artritidy, u systémového lupus erythematodes, u vaskulitidy (zánětlivé onemocnění cév), u juvenilní dermatomyozitidy, u sklerodermie a u akutního revmatického onemocnění, když je zasáhl srdce.

V některých závažnějších případech může být kortizon podán intravenózní injekcí ve velmi vysoké dávce: jedná se o takzvané „bolusy“ praktikované jednou nebo třikrát během několika dní. Toto podání – které je v případě potřeby možné po nějaké době opakovat – má na dítě „bombový efekt“: často umožňuje zastavit nebezpečnou progresi zánětu a rychle se dostat do stavu pohody a zároveň snížit vedlejší účinky. to by bylo mnohem závažnější, kdyby bylo stejné množství kortizonu podáváno rozdělené do mnoha denních dávek.

Když dítě začne užívat kortizon, rychle se uzdraví. Příznivý účinek těchto léků je ve skutečnosti okamžitý: horečka mizí a bolesti se rychle zlepšují.

Bohužel však kortizonové léky, pokud jsou na jednu stranu téměř „zázračné“ (v některých případech skutečně „zachraňují život“), na druhou stranu mají některé vedlejší účinky, které mohou být někdy vážné. Nežádoucí účinky závisí na denní dávce a délce léčby.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno