Dieta pro imunitu

0
Rate this post

Správná strava má velký význam pro rozvoj celého organismu v rozhodujícím období prvních 1000 dnů života. Měl by obsahovat složky, které rovněž podporují rozvoj imunity, mimo jiné včetně esenciální mastné kyseliny ze skupiny omega-37. Železo je další důležitou složkou, která se podílí na imunitních reakcích a podporuje rozvoj imunitního systému4. Jeho nedostatek u těhotné ženy způsobuje mnoho závažných poruch, vč. poruchy imunity u dítěte8. Pro správný průběh imunitních reakcí jsou nezbytné také vitamíny A a C9. Nedostatek vitaminu D je stále více považován za rizikový faktor infekcí spojených s imunodeficiencí10, proto je jeho suplementace u kojenců a malých dětí nezbytná11. Studie stále častěji potvrzují zvýšení odolnosti organismu při užívání doporučených dávek vitaminu D12.

Očkování: účinný způsob podpory imunity

Vakcína je biologický přípravek, který podle předpokladu napodobuje přirozenou infekci a vede k rozvoji imunity analogické té, kterou tělo získá při prvním kontaktu se skutečným mikroorganismem (bakterií nebo virem) 13. Primárním účelem vakcíny je ochrana před těžkým průběhem onemocnění a komplikacemi, které nelze předvídat. Všechny vědecké důkazy podporují výhody očkování, je považováno za jeden z nejúspěšnějších a cenově nejefektivnějších zdravotních zásahů a za jeden z největších úspěchů lidstva14. V průběhu desetiletí vakcíny zachránily nespočet životů, snížily celosvětový výskyt dětské obrny o 99 procent a úspěšně snížily nemocnost, invaliditu a úmrtnost na různé nemoci.

V Polsku se ochranná očkování provádějí v souladu s každoročně aktualizovaným Programem ochranného očkování (PSO), povinná (zdarma) a doporučená (placená) 15. Očkování dětí a mladistvých podle věku, tedy očkovací kalendář, jsou každoročně definovány Ministerstvem zdravotnictví a GIS, takže nejaktuálnější údaje lze nalézt na webových stránkách těchto institucí.

Ochranné očkování proti pneumokokům a meningokokům. kolik toho víš?

Teprve nedávno byla do povinného a bezplatného očkování zařazena pneumokoková vakcína, konkrétně Streptococcus pneumoniae16. Pneumokoky jsou nebezpečné bakterie, způsobují nejčastěji záněty středního ucha a zápaly plic, mnohem méně často způsobují velmi závažná invazivní pneumokoková onemocnění (IPD) 17.

Meningokoky jsou bakterie Neisseria meningitidis, vakcína proti invazivním infekcím je v současnosti na seznamu doporučených, nikoli povinných očkování. Doporučuje se zejména kojencům od 2 měsíců věku a dětem a dospělým ohroženým invazivním meningokokovým onemocněním (včetně pobytů v komunitních centrech, jako jsou mateřské školy a jesle) a také dětem a dospělým s vrozenou imunodeficiencí16. Počet dávek a schéma

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno