Jak posílit imunitu dítěte?

0
Rate this post

Imunitní systém hraje v těle nesmírně důležitou roli – má ho chránit před škodlivými vlivy mikroorganismů. Aby se imunitní systém správně vyvíjel (a tento proces trvá i do 151 let), měli by ho rodiče podporovat např. sestavením správného jídelníčku dítěte. Jak jinak si můžete vybudovat ochranný štít svého těla?

Co víte o imunitním systému svého dítěte?

Imunita dítěte se vyvíjí ještě dlouho po narození. In utero se miminko vyvíjí v bezpečném prostředí a po narození je zdravý novorozenec chráněn proti infekcím především mateřskými protilátkami2. Jejich hladina v těle dítěte však po porodu rychle klesá a tvorba vlastních protilátek trvá mnoho týdnů3. Dětskou náchylnost k infekcím lze tedy vysvětlit nezralostí imunitního systému. Imunita batolete se musí vyvíjet postupně a „učit“ se účinně bojovat s nemocemi!

Jak posílit imunitu a temperovat malý organismus?

co-vite-o-imunitnim-systemu-sveho-diteteČasto se v hovorovém jazyce mluví o otužování dětí. Správným jednáním můžeme zdraví miminka pozitivně „naprogramovat“ do budoucna. Životní styl hraje velmi důležitou roli při získávání, formování a posilování imunity u dětí. Faktory pozitivně ovlivňující imunitní systém jsou především pohyb na čerstvém vzduchu, pravidelné větrání bytu, péče o přiměřenou vlhkost vzduchu, periodické změny klimatu a správné oblékání dítěte. Správná výživa je také klíčová pro vývoj a optimální fungování buněk imunitního systému4. Oslabení organismu včetně imunity může být důsledkem nedostatku důležitých živin.

Kojení a imunita

Výhody tohoto způsobu výživy kojenců nelze přeceňovat. V prvním roce života miminka je základem výživy miminka mateřské mléko. Lidské mateřské mléko poskytuje mnoho cenných složek, které v mnoha ohledech podporují imunitu miminka.

Imunitní faktory obsažené v mateřském mléce jsou významným zdrojem imunity ještě předtím, než si organismus miminka začne produkovat vlastní protilátky, navíc zvyšují kolonizaci prospěšných bakterií a brzdí kolonizaci těch nesprávných a pomáhají odstraňovat bakterie a viry z těla5 .

kojeni-a-imunitaVýzkumy potvrzují, že přirozené krmení má na novorozence silný ochranný účinek proti infekcím trávicího a dýchacího systému a tento účinek přetrvává i po ukončení krmení6. Mateřské mléko navíc dodává miminku správné množství energie, bílkovin, polynenasycených mastných kyselin s dlouhým řetězcem, prebiotik a také vitamínů a minerálů, které také pomáhají posilovat organismus a posilovat imunitu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno