Jak pečovat o imunitu miminka?

0
Rate this post

Infekce u malých dětí jsou tématem, které mladým rodičům nedá v noci spát. Co dělat, abyste ochránili své dítě před nemocemi? Jak mu zvýšit imunitu? Navrhujeme pár způsobů, které vám pomohou v klidu přežít těžké období nachlazení.

Když se miminko narodí, jeho imunita je velmi nízká – proto se doporučuje nechodit s miminkem do přeplněných míst a nenavštěvovat lidi s příznaky jakékoli infekce. Proč se tohle děje? Porod je prvním okamžikem, kdy se tělo miminka dostane do kontaktu s bakterií – bakteriální flórou matky a následně se světem. Do té doby je jeho tělo prakticky sterilní. To znamená, že bakteriální flóra v jeho střevech je také velmi slabá, což je jeden z nejdůležitějších prvků lidského imunitního systému. Imunitní systém začíná každým dnem pracovat lépe a lépe, ale k plné imunitě je ještě dlouhá cesta. Ne náhodou tak často onemocní nejmenší děti. Kdysi se říkalo, že „nemoc vyrůstá z“. Ve skutečnosti, jak se imunitní systém posiluje, infekce budou mnohem méně časté. Tento proces vyžaduje čas, ale to neznamená, že nemůžeme udělat nic, co by pomohlo vybudovat imunitu dítěte.

A co imunita? Přírodní způsoby, jak posílit imunitu vašeho miminka

Jak posílit imunitu dítěte? Jednoduchý recept neexistuje, ale studie identifikovaly několik faktorů, které pozitivně ovlivňují vývoj imunitního systému novorozenců. Je známo, že děti narozené přirozenou silou mají vyšší imunitu – pravděpodobně to souvisí s vyšší bakteriální kolonizací v době porodní, při protlačování porodními cestami. Dalším faktorem, který má významný vliv na imunitu, je kojení. Již tzv mlezivo, látka produkovaná při prvním přisátí dítěte, působí jako posílení imunity a silné přírodní probiotikum. Mateří kašička je bohatým zdrojem vitamínů A a C, tedy těch, které významně ovlivňují naši imunitu. Na druhou stranu oligosacharidy obsažené v mateřském mléce stimulují rozvoj střevní bakteriální flóry. V současné době se doporučuje prvních šest měsíců krmit miminko výhradně mateřským mlékem – pokud to není možné nebo maminka nechce kojit, lze samozřejmě zvolit směs, ale důležité je, aby její složení je co nejblíže mateřskému mléku.

Další věc, kterou by mladí rodiče měli mít na paměti, je, že existuje zdravá rovnováha mezi hygienou a nadměrnou sterilitou, které je třeba se vyhnout. Neměli byste dekontaminovat vše, k čemu má dítě přístup – stačí jednoduché umytí – batole si musí na mikroorganismy pomalu zvykat. Držet to „pod sklenicí“ nepomáhá budovat imunitu, protože imunitní systém se učí z kontaktu s vnějšími podněty. Nechte tedy své dítě objevovat svět.

Dalším bodem jsou pravidelné procházky – pobyt venku ve vhodném oblečení přizpůsobeném počasí značně otuží tělo. Zvykání na různé teploty a povětrnostní podmínky je investicí do vysoké odolnosti dítěte vůči infekcím. Postupem času, kdy už dítě chodí samo, by měly být každodenní aktivity v přírodě povinnou součástí dne.

Léky na posílení imunitního systému u dětí

Léky na posílení imunity se u kojenců obecně nepoužívají. Výjimkou jsou probiotika, samozřejmě ta určená této věkové skupině, jako jsou kapky Biogaia, které lze podávat od prvních dnů života. Probiotika jsou přírodní přípravky obsahující kmeny živých bakterií, které posilují střevní mikroflóru. Díky tomu budují imunitu dítěte.

Probiotika jsou důležitá zejména v případě, že dítě není kojeno. Stojí za to na ně také připomenout, zejména v podzimním a zimním období, tedy v období zvýšeného rizika infekce.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno