Nástup do jeslí nebo školky se velmi často kryje s odstavením. To je velká výzva pro imunitní systém dítěte, které ztrácí přístup k cenným složkám obsaženým v mateřském mléce a zároveň tráví čas s jinými, nově seznámenými dětmi. Zatímco však chození do jeslí či školky nemusíte kvůli častým infekcím vzdávat, s mateřským mlékem se vyplatí loučení odložit. Kojení umožní vašemu miminku mnohem šetrněji se adaptovat – jak ze zdravotních důvodů (protilátky chrání před infekcemi), tak z důvodů citových.
Nebojte se infekcí!
Infekce, které se u dítěte často objevují, sice nenechají v noci spát ani sebeovládanější rodiče, ale na rozdíl od zdání jsou pro rozvoj imunity prospěšné. To samozřejmě neznamená, že je lze podceňovat a znepokojivé příznaky je vždy třeba konzultovat s pediatrem. Stojí však za to vědět, jak posílit imunitu dítěte. Díky mírným úpravám jeho každodenních návyků se jeho imunitní systém mnohem lépe vyrovná s invazí virů a bakterií. O jakých změnách mluvíme?
Jak otužování ovlivňuje imunitu dítěte?
Své děti máme tendenci přehřívat. Zatímco v bavlněném tričku s krátkým rukávem se cítíme skvěle, nejmladší odsuzujeme k tričku, tlustému svetru, bundě a obligátně čepici. Toto chování však neprospívá správnému fungování imunitního systému. Abychom posílili imunitu dítěte, měli bychom je temperovat. Stačí, že každý den, bez ohledu na povětrnostní podmínky, jdeme s dítětem na procházku. Ideální by bylo, kdyby trvala alespoň dvě hodiny a dítě by tuto dobu mohlo trávit aktivně – běháním, skákáním, sjížděním skluzavky. Nízké teploty by neměly být překážkou, ale v chladnějších dnech dbejte především na to, jak je dítě oblečené. Měl by mít na sobě maximálně o jednu vrstvu oblečení více než my. Oblékání nahoře je nejlepší řešení – několik vrstev účinně chrání před chladem, a když se dítěti příliš zahřeje, stačí část oblečení svléknout.
Jak posílit imunitu dítěte? Změňte klima!
Výše uvedené kalení by mělo být také provedeno jiným způsobem. Pro všechny milovníky cestování máme dobrou zprávu – klimatické změny mají velký vliv na fungování imunitního systému, který se musí rychle adaptovat na nové podmínky. Bez ohledu na to, zda zvolíme dovolenou na horách nebo u moře, měli bychom v novém místě zůstat alespoň dva týdny.
V této době se snažme trávit čas venku, chodit v dešti, brodit se ve vodě a běhat bosky po trávě. Taková dobrodružství budou pro dítě velkým zážitkem a navíc posílí jeho imunitu.