Jak ochránit předškoláka před častým onemocněním?

0
Rate this post

Nástup do jeslí nebo školky se velmi často kryje s odstavením. To je velká výzva pro imunitní systém dítěte, které ztrácí přístup k cenným složkám obsaženým v mateřském mléce a zároveň tráví čas s jinými, nově seznámenými dětmi. Zatímco však chození do jeslí či školky nemusíte kvůli častým infekcím vzdávat, s mateřským mlékem se vyplatí loučení odložit. Kojení umožní vašemu miminku mnohem šetrněji se adaptovat – jak ze zdravotních důvodů (protilátky chrání před infekcemi), tak z důvodů citových.

Nebojte se infekcí!

Infekce, které se u dítěte často objevují, sice nenechají v noci spát ani sebeovládanější rodiče, ale na rozdíl od zdání jsou pro rozvoj imunity prospěšné. To samozřejmě neznamená, že je lze podceňovat a znepokojivé příznaky je vždy třeba konzultovat s pediatrem. Stojí však za to vědět, jak posílit imunitu dítěte. Díky mírným úpravám jeho každodenních návyků se jeho imunitní systém mnohem lépe vyrovná s invazí virů a bakterií. O jakých změnách mluvíme?

Jak otužování ovlivňuje imunitu dítěte?

nebojte-se-infekciSvé děti máme tendenci přehřívat. Zatímco v bavlněném tričku s krátkým rukávem se cítíme skvěle, nejmladší odsuzujeme k tričku, tlustému svetru, bundě a obligátně čepici. Toto chování však neprospívá správnému fungování imunitního systému. Abychom posílili imunitu dítěte, měli bychom je temperovat. Stačí, že každý den, bez ohledu na povětrnostní podmínky, jdeme s dítětem na procházku. Ideální by bylo, kdyby trvala alespoň dvě hodiny a dítě by tuto dobu mohlo trávit aktivně – běháním, skákáním, sjížděním skluzavky. Nízké teploty by neměly být překážkou, ale v chladnějších dnech dbejte především na to, jak je dítě oblečené. Měl by mít na sobě maximálně o jednu vrstvu oblečení více než my. Oblékání nahoře je nejlepší řešení – několik vrstev účinně chrání před chladem, a když se dítěti příliš zahřeje, stačí část oblečení svléknout.

Jak posílit imunitu dítěte? Změňte klima!

jak-posilit-imunitu-ditete-zmente-klimaVýše uvedené kalení by mělo být také provedeno jiným způsobem. Pro všechny milovníky cestování máme dobrou zprávu – klimatické změny mají velký vliv na fungování imunitního systému, který se musí rychle adaptovat na nové podmínky. Bez ohledu na to, zda zvolíme dovolenou na horách nebo u moře, měli bychom v novém místě zůstat alespoň dva týdny.

V této době se snažme trávit čas venku, chodit v dešti, brodit se ve vodě a běhat bosky po trávě. Taková dobrodružství budou pro dítě velkým zážitkem a navíc posílí jeho imunitu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno