Jak posílit imunitu dítěte? Proč jsou ti nejmladší tak často nemocní?

0
Rate this post

První podzimní virové infekce se obvykle začínají objevovat v září. A ačkoli je počasí stále dobré a po slunečných prázdninách by měl imunitní systém fungovat perfektně, viry útočí expresním tempem. Jak posílit imunitu dítěte?

Dva dny ve školce, dva týdny doma – to je smutný scénář, který zná snad každý rodič předškoláka. Děsíme se, když naše dítě chytne jednu infekci za druhou. Obyčejným nachlazením to bohužel někdy nekončí – stává se, že dítě musí brát antibiotika, takže procházka na zářijovém slunci může být jen snem. Je však na místě připomenout, že časté infekce u nejmenších nesvědčí o poruchách imunity. Naopak! Virová onemocnění jsou jakýmsi tréninkem imunitního systému – tělo se tak učí vytvářet protilátky proti virům.

Jak se vyvíjí imunitní systém dítěte?

Děti, zvláště ty, které navštěvují jesle nebo školky, onemocní mnohem častěji než my, dospělí. Není to pro nic za nic. Abychom to pochopili, vraťme se ke dni narození. Zdravé novorozené dítě je sice adaptováno na život mimo matčino břicho, ale ještě nejsou plně vyvinuty všechny jeho orgány. Mluvím především o trávicím, dýchacím a imunitním systému. Děti mají mnohem choulostivější trávicí trakt a jejich horní cesty dýchací jsou mnohem citlivější na změny povětrnostních podmínek, znečištění ovzduší a kontakt s patogenními mikroorganismy. To vše znamená, že nejmenší trpí především zažívacími potížemi (průjem, zácpa, lijáky) a dýchacími (rýma, kašel, bolest v krku).

Infekce u dítěte jsou přirozenou fází vývoje organismu a adaptace na vnější podmínky. Navíc v reakci na antigeny vstupující do těla začne produkovat příslušné protilátky. To umožňuje správný vývoj imunitního systému dítěte.

Proč je nejvyšší výskyt virových infekcí pozorován na podzim?

Faktorů, které mají významný vliv na vyšší nemocnost v podzimním a zimním období, je celá řada. Patří k nim především:

  • faktory prostředí – první týdny v jeslích, školce nebo škole jsou pro dítě skutečnou výzvou. Tyto ústavy shromažďují velké skupiny dětí z různého prostředí, a jsou tak místem četných virů a bakterií, se kterými batole nemělo dosud šanci přijít do styku. Jelikož se imunitní systém dítěte v této fázi teprve vyvíjí, nemusí být dostatečně silný, aby je ochránil před škodlivými účinky mikrobů. V důsledku toho dítě onemocní.
  • klimatické faktory – povětrnostní podmínky se mění s nástupem podzimu. Mají obrovský vliv na dětský organismus. Je pravda, že nejmenší by měli trávit co nejvíce času venku, ale měli bychom dbát na to, aby bylo dítě správně oblečeno (batole by mělo být správně chráněno proti větru, chladu a dešti). Namáčení, podchlazení a ochlazení rychle oslabí obranyschopnost organismu.
  • dietní faktory – posílení imunity dítěte si lze jen těžko představit bez zdravé, vyvážené stravy bohaté na živiny. Pravdou ale je, že jídelníček předškoláků většinou nijak nepřipomíná potravinovou pyramidu. Kukuřičné lupínky, housky, palačinky s marmeládou, kravské mléko a slazené mléčné výrobky – to je nejčastěji základ dětského jídelníčku. Bohužel obsažené složky – mléko a cukr – jsou výbornou živnou půdou pro patogenní mikroorganismy a při nadměrné konzumaci mají negativní dopad na imunitní systém. Podle zásad tradiční čínské medicíny také ochlazují organismus a zvyšují vylučování hlenů.
  • emoční faktory – emoce jsou velmi důležitým, i když obvykle podceňovaným faktorem podílejícím se na výskytu virových infekcí, ale i vážnějších onemocnění. Některé děti navštěvující jesle nebo školku velmi prožívají odloučení od rodičů, nemohou se ocitnout v novém prostředí a volně si hrát se svými vrstevníky. Emocionální faktory negativně ovlivňují imunitní systém dítěte, což způsobuje, že dítě onemocní.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno