Fyzická aktivita a zdraví

0
Rate this post

Vliv fyzické aktivity na zdraví

Pohybová aktivita a správná strava jsou dva základní faktory, které jsou zodpovědné za udržení zdraví a správný fyzický, duševní a sociální vývoj. Cvičení způsobuje, že svalová vlákna ztloustnou (přibývá svalové hmoty), trvanlivější (zvyšuje se svalová síla) a jsou odolná proti únavě.

Pohyb také přispívá k růstu hustoty kostí (zvyšuje se vrstva kompaktní hmoty, množství organických látek a minerálních solí, mění se uspořádání kostních trámců), díky čemuž jsou pevnější a méně náchylné k mechanickému poranění.

Díky fyzické aktivitě funguje efektivněji i oběhový systém

Zvyšuje se prokrvení orgánů a zlepšuje se zásobení buněk kyslíkem a živinami, zlepšuje se systém příjmu zbytečných a škodlivých produktů látkové výměny.

diky-fyzicke-aktivite-funguje-efektivneji-i-obehovy-systemPohyb mobilizuje imunitní systém, a proto sportující lidé méně často onemocní, snáze trpí nemocemi a rychleji se homepage zotavují. Pravidelná fyzická aktivita urychluje spalování tukových zásob, pomáhá bojovat s nadbytečnými kilogramy a udržovat si zdravou tělesnou hmotnost.

Pravidelné cvičení mírné intenzity snižuje riziko mnoha civilizačních chorob, jako je cukrovka, hypertenze, obezita a infarkt.

V mnoha městech existují stezky zdraví s přístroji, které umožňují provozovat různé formy fyzické rekreace.

Fyzická aktivita je pro tělo relaxací

Endorfiny uvolňované při pohybu, tzv Hormony štěstí zlepšují pohodu, zvyšují motivaci k jednání, snižují hladinu stresu a mohou také předcházet depresi nebo ji výrazně omezit.

Aktivní sport je psychicky otužilý: naučí vás překonávat obtíže, překonat vlastní slabost, vypořádat se s únavou, využít úspěchy i neúspěchy. Lidé, kteří sportují, jsou obecně veselí, optimističtí a ve skupině se cítí dobře.

Tréninky jsou příležitostí k navázání nových známostí a upevnění starých, ke spolupráci a zdravé soutěživosti.

Sport provozovaný profesionálně i rekreačně učí pravidelnosti a odpovědnosti za sebe i druhé a formuje životní postoje umožňující plnění každodenních povinností. Je třeba mít na paměti, že každá fyzická námaha by měla být přizpůsobena individuálním schopnostem cvičence.