Protizánětlivé látky

0
Rate this post

Protizánětlivá léčiva jsou léky, které působí tak, že snižují zánět (nebo flagózu) v určité oblasti těla. Zánět je patofyziologický proces, ke kterému dochází, když dojde k poškození specifické tkáně, která reaguje tvorbou četných zánětlivých molekul (zejména prostaglandinů), které jsou zodpovědné za 5 příznaků zánětu: rubor (zarudnutí), nádor (otok), bolest (bolest ), calor (teplo) a fuctiolaesa (ztráta funkce v postižené oblasti). Ve skutečnosti, když mluvíme o zánětlivém nebo flogistickém procesu, není špatné mluvit také o lécích proti bolesti, protože zánět je přímou příčinou nástupu bolesti. Abychom lépe pochopili, jak protizánětlivé léky fungují, a tedy jak dokážou tišit s tím spojenou bolest, je dobré zmínit základy zánětlivého či zánětlivého procesu.

Prostaglandiny jsou hlavními mediátory zánětu, které jsou syntetizovány z kyseliny arachidonové působením specifických enzymů nazývaných cyklooxygenáza (COX), ale prostaglandiny mají také důležitou roli v regulaci fyziologických funkcí v našem těle, jako je regulace tlaku. regulace arteriální nebo žaludeční sekrece. V našem těle existují tři různé typy cyklooxygenázy:

COX-1c, nazývaný konstitutivní typ, je protein přítomný v mnoha částech těla, jako je žaludek, endoteliální buňky cév, ledviny, mozek a krevní destičky, a reguluje mnoho funkcí v našem těle, jako je tvorba žaludečního hlenu, krve tlak, produkce reninu;

  • COX1i, nazývaný indukovatelný typ, je protein, který není přítomen ve zdravých tkáních, ale vzniká po poškození tkáně.
  • Právě tento enzym způsobuje tvorbu velkého množství prostaglandinů odpovědných za zánětlivý proces.

Používané protizánětlivé léky by měly být specifické pro tuto izoformu COX, ale ve skutečnosti jsou také schopny interagovat s konstitutivním COX, což také vysvětluje důvod hlavních vedlejších účinků protizánětlivých léků nebo poškození a změn žaludku. krevního tlaku;

COX 2 je nedávno objevený protein (2002) a je také exprimován v přítomnosti zánětlivého procesu. Tento protein představuje nový farmakologický cíl pro léčbu bolesti spojené se zánětem omezením gastro poškozujících účinků protizánětlivých léků, které působí na COX1i. Zrodili se koxiby, léky nové generace uváděné na trh k léčbě bolesti spojené se zánětem bez žaludeční nevolnosti.

Když jsme učinili tento nezbytný předpoklad, přejděme ke klasifikaci různých protizánětlivých látek. Existují dvě velké třídy protizánětlivých NSAID (nesteroidní protizánětlivé léky) a FAS (steroidní protizánětlivé léky neboli kortizony).

Protizánětlivé léky: který si vybrat?

Na trhu je mnoho protizánětlivých léků a výběr toho, který je pro nás ten pravý, je jednoduchá věc, je jasné, že je na lékaři, aby pro vás vybral ten nejvhodnější. Tyto léky léčí záněty různého charakteru, jako jsou bolesti kloubů, bolesti zad, zlomeniny, výrony, bursitida, horečka. Mezi protizánětlivými léky však existují některá, která jsou vhodnější než jiná pro léčbu různých onemocnění, kterými člověk může trpět. Níže se pokusíme pochopit, jaký je rozdíl mezi jednou molekulou a jinou k léčbě zánětu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno