Rozvoj civilizace s sebou přináší výrazné omezení fyzické aktivity člověka. Mnoho evropských i národních studií potvrzuje výskyt sedavého způsobu života, neboli – řečí medicíny – hypokineze. Jeho účinky působí nejen na pohybový aparát, ale působí zmatek na celé tělo. Je osobní a sociální odpovědností každé lidské bytosti čelit účinkům sedavého životního stylu tím, že se bude věnovat vědomé, systematické fyzické aktivitě přizpůsobené potřebám a schopnostem jednotlivců.
Všudypřítomný a extrémně intenzivní civilizační pokrok, kterého jsme svědky, činí naše místo ve světě stále nezávislejším na fyzické námaze. Stále více a více mentální aktivita určuje náš úspěch v životě, na rozdíl od snižující se role, kterou hraje fyzická aktivita.
Sedí na židlích
Stále méně závisí na síle našich svalů a stále více na duševní a intelektuální výkonnosti. Člověk za tisíce let vývoje druhu utvářel způsob života, jehož nejdůležitější složkou byla fyzická aktivita, zaručující přežití a rozvoj. A najednou byl ve druhé polovině dvacátého století usazen do křesla a drasticky omezen ve své činnosti. Začal vést sedavý způsob života.
Životní styl se skládá z mnoha prvků, vč. rozvrh denních činností, charakter práce a odpočinku včetně spánku, kvalita výživy, množství fyzické a duševní námahy. Mnohé z nich byly kdysi spojeny s lidskou fyzickou aktivitou.
Dnes je posadíme. Sedíme při cestování na cestě do školy nebo do práce, sedíme při práci, sedíme odpočíváme.homepage Sedneme si, ať už donuceni okolnostmi (v práci), nebo vlastní volbou (sedíme v autobuse), kdykoli je to možné. Výsledkem je hypokineze – nedostatek pohybu a fyzické aktivity v našem životě – obecně známá. kvůli dominantní formě chování, sedavému způsobu života.
Jsme stále méně aktivní
Průzkumy Eurobarometru uvádějí – v závislosti na zemi – 40 až 60 % lidí, kteří vedou sedavý způsob života. V Polsku se toto procento pohybuje od 50 % do 70 % v závislosti na věku. Z výzkumu ČSÚ vyplývá, že úroveň fyzické aktivity Poláků s věkem klesá. Přes 45 % Poláků se účastnilo pohybových aktivit nesouvisejících s prací. Mezi lidmi nad 60 let však pravidelně jen 11,4 %, sporadicky 13,2 %. Sociální diagnóza z roku 2013 ukazuje, že 14,3 % lidí starších 60 let cvičí nebo sportuje více než jednou týdně a 29 % Poláků tohoto věku nevyvíjí žádnou fyzickou aktivitu. V porovnání s ostatními zeměmi Evropské unie patří tyto výsledky k nejslabším. To vytváří velmi negativní obraz o fyzické aktivitě dospělých Poláků.
Za tisíce let evoluce si lidské tělo zvyklo na fyzickou zátěž. Jejich nedostatek má destruktivní vliv na fungování těla. Je jedním z hlavních důvodů nárůstu výskytu civilizačních chorob a zhoršování kvality života moderního člověka. Množí se problémy s páteří, degenerace dolního segmentu páteře vedoucí k chronickým bolestem zad a kulatá záda. Případy nadváhy a obezity jsou stále častější. Vznikají poruchy průtoku krve, křečové žíly a hemoroidy. Sedavý způsob života podporuje kardiovaskulární onemocnění, diabetes 2. typu a poruchy ve složení kostní tkáně.