Nežádoucí účinky cvičení

0
Rate this post

Pro začátek je důležité si uvědomit, že intenzivní fyzická aktivita není pro každého. To však není důvod, proč přestat být aktivní úplně. Koneckonců, stále existuje mírná a mírná aktivita. Posledně jmenovaný má zvláště příznivý vliv na naše tělo.

Mezi negativní vlivy fyzické aktivity (zejména příliš intenzivní) patří bolesti a únava, zvýšená tvorba volných radikálů, náhlé srdeční potíže, zvýšená srážlivost krve, příliš vysoká nebo příliš nízká tělesná teplota, změny ve složení a krevním obraze, přetrénování sportovců (když je příliš mnoho tréninku a příliš málo čas na odpočinek a zotavení)), sportovní úrazy, nehody. Nejzávažnějším důsledkem může být náhlá smrt. Bývá spojena s nepřiměřenou (nadměrnou) fyzickou námahou a v mnoha případech i s užíváním dopingu.

Tak si pamatujme. PŘI ROZUMNÉM DÁVKOVÁNÍ ÚNAVY JE RIZIKO S NIMI SPOJENÉ VÝRAZNĚ MENŠÍ VE srovnání se ZÍSKANÝMI VÝHODY!

Co dělat před zahájením fyzické aktivity

Pokud chcete začít s pravidelnou fyzickou aktivitou, měli byste dříve absolvovat testy, které prověří váš aktuální zdravotní stav. Zahrnují: lékařské vyšetření, EKG, laboratorní testy: ESR, morfologie, celkové vyšetření moči, lipidový profil, koncentrace glukózy, koncentrace kyseliny močové.

  • Doporučuje se také provést zátěžový test s posouzením fyzické zdatnosti.
  • Posouzení zdravotního stavu může provádět lékař primární péče.
  • Po takovém testu bychom měli vědět, zda můžeme s aktivitou bezpečně začít (nemáme žádné zdravotní překážky) a jaká úroveň cvičení pro nás bude nejlepší.

U nemocných osob by měla být úroveň zátěže vždy stanovena individuálně na základě výsledků zátěžového testu provedeného v laboratorních podmínkách.

Jak si vybrat tu správnou aktivitu pro vás? čím se řídit?

Chcete-li udělat dobré rozhodnutí, stojí za to věnovat čas jeho rozmyšlení. Rozhodnutí, jaký typ aktivity zvolit, je důležité, protože homepage špatně zvolené cviky vás mohou rychle odradit nebo vést ke zranění. Před výběrem aktivity si odpovězte na několik důležitých otázek, které vám pomohou udělat to nejlepší rozhodnutí.

jóga

První otázka, kterou byste si měli položit, je: Jaký je váš cíl? Je to jeden z nejdůležitějších faktorů určujících typ činnosti. Chcete si zlepšit kondici, zhubnout, nebo třeba chcete posílit imunitu? Nebo možná vedete sedavý způsob života a potřebujete posílit / ulevit své páteři? Nebo cvičit pro zdraví tak profylakticky?

Jiná aktivita bude indikována pro toho, kdo chce zhubnout, a jiná pro toho, kdo chce zpevnit páteř. Nyní, když to víte, zaměřte se na cíle, které jsou pro vás v tuto chvíli nejdůležitější.