Vestnik msmt

0
Rate this post

Pokles v užívání nelegálních psychoaktivních látek, ale obavy z vysoce rizikového užívání konopí, užívání volně prodejných léků a NPSNejnovější průzkum ukazuje, že v průměru 1 ze 6 studentů (17 %) uvedl, že alespoň jednou v životě užil nelegální látku, přičemž úrovně se mezi zeměmi účastnícími se

Espad značně liší (od 4,2 % do 29 %). Prevalence užívání nelegálních látek v průběhu života v této populaci oproti roku 2011 mírně klesá (Tabulka 14 Zprávy), i když v posledních dvou desetiletích zůstává obecně stabilní.

Konopí je stále nejvíce užívanou nelegální látkou studenty v zemích Espadu. V průměru 16 % respondentů uvedlo, že užilo konopí alespoň jednou v životě (11 % v roce 1995), zatímco 7,1 % uvedlo, že je užilo v posledním měsíci (4,1 % v roce 1995). Užívání jednou za život ve srovnání s rokem 2011 pomalu klesalo, zatímco spotřeba za poslední měsíc zůstala ve srovnání s rokem 2007 stabilní.

Vysoce rizikové užívání konopí, analyzované poprvé ve všech zúčastněných zemích v roce 2019, odhalilo, že v průměru 4 % respondentů spadá do této kategorie a jsou potenciálně ohroženi rozvojem problémů souvisejících s konopím. Pochopení a sledování tohoto jevu je důležité pro formulaci politik prevence.

U nás, v souladu s údaji zaznamenanými v roce 2015, patří procenta užívání konopí k nejvyšším v Evropě. Zatímco italští studenti, kteří tuto látku alespoň jednou v životě vyzkoušeli (27 %), jsou na druhém místě za těmi v České republice (28 %), italští uživatelé konopí v posledním měsíci (15 %) jsou první před Francouzi a Nizozemci (13 %). Dokonce i na frontě vysoce rizikového užívání zaznamenává Itálie jednu z nejvyšších úrovní (6,2 %).

Nelékařské užívání léků na předpis mezi dospívajícími je nadále důvodem k obavám. Například 6,6 % respondentů uvedlo, že během svého života užívalo trankvilizéry nebo sedativa a 4,0 % léky proti bolesti „k omámení“.

V tomto ohledu se zdá, že italská data vzbuzují menší obavy, usazují se pod evropským průměrem jak ve vztahu k užívání trankvilizérů či sedativ (4,3 %), tak ve vztahu k užívání léků proti bolesti (0,8 %) bez lékařského předpisu. Stejně jako v Evropě se i u nás jeví užívání psychofarmak pro nelékařské účely jako převážně ženský fenomén.

V průměru 3,4 % studentů uvedlo, že alespoň jednou v životě užilo nové psychoaktivní látky (NPS): velmi silné látky, často syntetického původu, které unikají kontrole, protože nejsou registrovány v oficiálních drogových tabulkách.

Toto procento, i když mírně kleslo oproti 4 % zaznamenaným v roce 2015, stále představuje vyšší úrovně spotřeby než amfetaminy, extáze, kokain nebo LSD užívané jednotlivě. Ačkoli je NPS v souladu s evropským číslem, v Itálii zaznamenala NPS ve srovnání s posledním průzkumem významný pokles, přičemž 3,1 % studentů uvedlo, že jej alespoň jednou použili (6 % v roce 2015).

Téměř všichni uživatelé NPS jsou „multikonzumenti“, tj. užívají i jiné látky (např. alkohol, konopí a stimulanty). Neustálé objevování NPS a „multikonzumace“ mezi uživateli NPS zdůrazňují potřebu pečlivého sledování.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno