Standardy odborne zpusobilosti poskytovatelu programu primarni prevence uzivani navykovych latek 2008

0
Rate this post

Hazardní hry, videohry a sociální média: je nutná ostražitost

Výsledky studie Espad 2019 ukazují, že se hazardní hry staly rozšířenou aktivitou mezi studenty v Evropě, přičemž 22 % respondentů uvedlo, že za posledních 12 měsíců alespoň jednou sázelo (zejména v loteriích a stíracích losech). Espad také odhaduje, že 7,9 % studentů hrálo v referenčním období online hazardní hry. Screeningový test používaný k odhalení problémového hráčství odhalil, že do této kategorie spadá v průměru 5 % studentů, kteří v posledních 12 měsících sázeli.

Italské číslo je jasně nad evropským průměrem, přičemž 32 % studentů uvedlo, že alespoň jednou během roku hrálo hazardní hry. Z toho 3,9 % má hazardní profil ohrožený, což je v tomto případě procento nižší než evropské číslo. Zdá se, že u nás studenti hazardu preferují sportovní sázení.

Během posledních dvou desetiletí, především díky rostoucí oblibě chytrých telefonů a tabletů, se videohry stávají stále populárnějšími a uživatelé na těchto zařízeních hrají stále více. Přibližně 60 % respondentů uvedlo, že za poslední měsíc hrálo videohry ve školní den (69 % v den mimo školu). Ve většině zemí tráví chlapci dvakrát více času hraním než dívky.

Přibližně 94 % respondentů uvedlo používání sociálních médií v posledním týdnu. Uživatelé strávili na sociálních sítích v průměru 2–3 hodiny ve školní den, což se zvyšuje na 6 a více hodin ve dnech mimo školu. Ve většině zemí dívky uvedly, že používají sociální média v mimoškolních dnech častěji než chlapci.

„Se sběrem dat v roce 2019 Espad přišel shromáždit srovnatelné informace z více než 30 evropských zemí pokrývajících období 24 let: projekt je proto v jedinečné pozici, aby mohl i nadále nabízet platný příspěvek k rozvoji politik a intervencí. a účinné při ochraně zdraví mladých lidí a obecněji blahobytu celé společnosti,“ uzavírá Sabrina Molinaro.

Espad (European School Survey Project on Alcohol and Other Drugs) je síť pro spolupráci tvořená výzkumnými skupinami ve více než 40 evropských zemích a je největším existujícím nadnárodním výzkumným projektem o užívání návykových látek mezi dospívajícími.

Espad je koordinován italskou výzkumnou skupinou Národní rady pro výzkum (Cnr-Ifc). Emcdda je decentralizovaná evropská agentura se sídlem v Lisabonu, která poskytuje EU a jejím členským státům objektivní a srovnatelné informace pro formulování zákonů a strategií v oblasti drog a drogové závislosti.

Poznámka

(1) Zpráva (v angličtině) a údaje, z nichž analýza vychází, jsou k dispozici online na webových stránkách společnosti Emcdda www.emcdda.europa.eu/event/2020/11/espad-report-2020-results-european-school -survey- project-alcohol-and-other-drugs_en a na webových stránkách ESPAD http://espad.org/espad-report-2019. Výsledkové tabulky si můžete stáhnout ve formátu Excel.
(2) Screeningový test: škála Cast pro konopí (Legleye et al., 2007, 2011), dotazník pro hazardní hry Lie / Bet (Johnson et al., 1997) a přizpůsobený screeningový nástroj pro sociální média a videohry (založený na Holstein a kol., 2014).
(3) Procenta uvedená v této tiskové zprávě se vztahují k průměru Espad (nevážený průměr národních průměrů zúčastněných zemí).
(4) Pro časové trendy Espad byly odhady vypočteny jako průměr národních průměrů 30 zemí, které provedly alespoň čtyři ze sedmi průzkumů Espad (včetně roku 2019).
(5) Konzumace pěti nebo více alkoholických nápojů při jedné příležitosti alespoň jednou za posledních 30 dnů.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno