Jak posílit imunitu dítěte? Probíhající pandemie koronaviru a doprovodná chřipková sezóna znamenají, že většina rodičů má obavy o zdraví svých dětí. Ptáte se, jak zvýšit imunitu u dítěte? Máme pro vás 5 účinných metod – vyzkoušejte!

Jak je to s imunitou u dítěte? Vyvážená strava!

Zdravá a vyvážená jídla jsou jednou z nejlepších metod, jak posílit imunitu vašeho dítěte. Víme, že to může být těžké, protože děti jsou často vybíravé jedlíky, ale nebojte se! Zpočátku stačí do jídelníčku postupně zařazovat plnohodnotné potraviny metodou malých krůčků. A je o co bojovat, protože nedostatky těch nejdůležitějších živin, jako jsou vitaminy A, B, C a E nebo zinek, selen a železo, mohou oslabovat imunitní systém a přispívat ke vzniku nemocí a zánětů.

Co byste měli zařadit do jídelníčku svého dítěte především?

Jak je to s imunitou u dítěte? Existuje několik skupin produktů, které je třeba mít na paměti při přípravě jídel pro nejmenší:

 • zelenina a ovoce – včetně špenátu, kapusty, zelí, citronu, pomerančů a grapefruitů;
 • bílkoviny – to je libové maso, drůbež, fazole, vejce;
 • mléčné výrobky – kefír nebo přírodní jogurty bohaté na probiotika;
 • celozrnné výrobky – ovesné vločky, celozrnný chléb, hnědá rýže;
 • ořechy a semínka – např. vlašské ořechy, dýňová semínka, lněné semínko.

jak-je-to-s-imunitou-u-ditete-vyvazena-strava

Vsaďte na fyzickou aktivitu

Proč je fyzická aktivita tak důležitá? Pravidelné cvičení snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění, zvyšuje výkonnost plic, zlepšuje rozvoj motoriky a přispívá k účinnější ochraně před zánětlivými onemocněními.

Podle studie švédských vědců má tělo u fyzicky aktivních dětí protizánětlivé a snížené imunitní reakce na autoantigeny (autoantigeny jsou vlastní buňky, které tělo nepozná a ničí, což vede k autoimunitním onemocněním). Častá pohybová aktivita má proto mimořádně příznivý vliv na posílení imunity dítěte.

A jak motivovat ke cvičení nejmenší? Děti se nejúčinněji učí napodobováním. Pokud tedy chcete, aby se vaše dítě více hýbalo, zkuste je pravidelně brát na výlety na kole, dlouhé procházky, kolečkové brusle nebo společné míčové hry.

Hygiena spánku pro posílení imunity dítěte

World Sleep Foundation, která od roku 1990 vzdělává o zdravých spánkových návycích, zdůrazňuje, že spánek hraje klíčovou roli ve vývoji mladých lidí. Přímo ovlivňuje pocit štěstí, bdělosti, udržení pozornosti, učení a paměti a odolnost organismu. Když děti nemají dostatek spánku, zvyšuje se riziko alergické rýmy, úzkosti, deprese, obezity, cukrovky a problémů s imunitním systémem.

Za kolik by měly děti spát, aby spánek podporoval jejich vývoj a odolnost?

Nadace rozlišuje doporučené denní množství spánku v závislosti na věku dítěte:

 • 0 až 3 měsíce – 14-17 hodin;
 • 4 až 11 měsíců – 12-15 hodin;
 • 1 až 2 roky – 11-14 hodin;
 • 3 až 5 let – 10-13 hodin;
 • 6 až 13 let – 9-11 hodin;
 • 14 až 17 let – 8-10 hodin.

Antibiotika? Jen když je to nutné

antibiotika-jen-kdyz-je-to-nutneCentrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) odhaduje, že každý rok je vydáno nejméně 47 milionů zcela zbytečných receptů na antibiotika. Kromě toho organizace také tvrdí, že nadměrné předepisování antibiotik je jedním z největších světových problémů veřejného zdraví. Proč?

Za prvé, antibiotika bojují pouze s bakteriemi, nikoli s virovými infekcemi. Příznaky obou infekcí jsou však často velmi podobné a v důsledku toho se na virové onemocnění často předepisuje antibiotikum. Bohužel také bojuje proti bakteriím, které podporují střevní mikroflóru, pomáhá vám trávit jídlo a vstřebávat živiny. Snižuje tedy lidskou imunitu. Příliš časté užívání antibiotik navíc vede k tzv odolnost proti antibiotikům. V důsledku toho se některé bakterie stanou odolnými i vůči těm nejsilnějším lékům!

Pamatujte na preventivní prohlídky!

Jak zvýšit imunitu u dítěte? Prevence je základ! Je vhodné připomenout, že preventivní prohlídky jsou jedním z nejlepších způsobů, jak předcházet nemocem a sledovat odolnost organismu. Proto i když vaše dítě nemá žádné rušivé příznaky, vyplatí se jednou ročně zkontrolovat, zda je zdravé a správně se vyvíjí. Výběr e-balíčku pro batole nabízený pacientem snižuje stres způsobený návštěvou poradny – vyšetření může probíhat doma, díky čemuž se dítě bude cítit bezpečně a pohodlně.

Jaký výzkum je součástí e-balíčku pro batole?

 • ASO, kvantitativně – umožňuje odhalit streptokokové infekce a možné komplikace.
 • celkový bilirubin – bilirubin vzniká rozpadem červených krvinek. Ověření jeho hladiny je užitečné při diagnostice onemocnění jater.
 • CRP, kvantitativně – významný ukazatel zánětu v těle.
 • glukóza – stanovení její koncentrace pomáhá rozpoznat poruchy a onemocnění metabolismu sacharidů
 • Celkové IgE – screening alergických a parazitárních onemocnění.
 • kompletní krevní obraz (kompletní) – klíčový test ukazující zdravotní a nutriční stav organismu. Umožňuje odhalit anémii, zhoršenou imunitu nebo poruchy srážlivosti krve.
 • protilátky proti tkáňové transglutamináze (anti-tGT) v tř.IgA met. ELISA – zvýšená hladina tohoto parametru ukazuje na intoleranci lepku.
 • TSH – základní test funkce štítné žlázy, jejíž poruchy mohou způsobit léta těžko postřehnutelné příznaky.
 • metabolit vitaminu D 25 (OH) – určuje koncentraci vitaminu D v krvi, pomáhá odhalit poruchy vápníku a fosfátu.

Už víte, co je pro imunitu vašeho miminka nejlepší? Pokud ano, nyní už jen stačí zkontrolovat, které oblasti stojí za to zlepšit, a následně naplánovat postupné zavádění změn. Doufáme, že vaše dítě bude v naprostém pořádku. Hodně štěstí!