odrogach.cz – Hodné dítě

0
Rate this post

Když dítě “musí” být příliš hodné a dokonalé.

Dalším nepříznivým důsledkem nadměrného protěžování zodpovědného dítěte je to, že ještě nedokáže zvládnout volnost a odpovědnost, kterou mu rodiče v dobré vůli svěřují. Hodná dívka si tak může sama víc a víc rozhodovat o tom, kolik času a s kým a čím bude trávit. Rodiče necítí potřebu jí kontrolovat, možná by jim to i připadlo divné a nedůstojné. Může se však dostat do situací, na které nestačí.

Některé dívky, které od patnácti začaly žít extrémně „divokým” životním stylem, byly původně těmi odpovědnými a hodnými dcerami. Klid, odpovědnost neadekvátní věku, rozumnost a úcta ze strany dospělých jim najednou začaly bránit ve zdravém vývoji, ke kterému patří i zlobení, dětinské chování, chyby, vzteklost, rebelie.

K takovým pubertálním výstřelkům se však dokázaly odhodlat jen v úplně jiném prostředí – a za pomoci rizikových způsobů: s alkoholem a pod vlivem drogy najednou zjistily, že dokážou být spontánní a říct druhým něco od plic. Že nemusí v tu chvíli cítit výčitky, že se nechovají úplně vhodně. A nakonec mohou zjistit, že pod vlivem třeba pervitinu dokážou i rodičům ukázat, že nejsou jen takové panenky. Ale to už z nich nemluví jen jejich zdravé sebevědomí a adolescentní bouřlivost, ale uměle vyvolaná podrážděnost a sebevědomí toxikomana.

PhDr. Martin Hajný

Zobrazeno: 4284x